جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - Friday, 19 July 2024
تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
شیوع کرونا و تعلل تصمیم‌گیران ستاد مقابله با کرونا در کرمانشاه
کرمانشاه- با داغ شدن تنور بازار خرید شب عید، ازدحام جمعیت در بازارهای کرمانشاه شکل گرفته و مسئولان در این خصوص از محدودیت‌هایی که بر سر راه تعطیلی بازارها است سخن می‌گویند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: ویروس کرونا در یک‌سالی که از ورودش به کشور می‌گذرد، زندگی اکثر اقشار جامعه را دست‌خوش تغییر و تحول کرده است، از جان باختن هموطنان و شهروندان عادی گرفته تا کادر بهداشت و درمان، از ابتلای نوزادان به ویروس کرونا تا ورزشکاران و قهرمانان حرفه‌ای و افراد کهن سال، این ویروس در عمر یکساله اش در ایران نشان داده به هیچ‌کس رحم نمی‌کند.

در این یکسال که برای مردم به سختی گذشت بارها آژیر خطر ویروس کرونا به صدا درآمد و روزانه در حدود ۳۰۰ نفر در کشور بر اثر ابتلاء به این ویروس منحوس جان خود را از دست می‌دادند، بالاخره مسئولین تصمیم به تعطیلی صنوف و بازار با هدف کنترل شیوع این ویروس گرفتند؛ این تعطیلی بازار و ممنوعیت فعالیت برای بسیاری از گروه‌های شغلی که برای کاهش همه‌گیری ویروس کرونا وضع شد، فشارهای اقتصادی بسیاری بر اقشار مردم وارد کرد.

پس از اعمال محدودیت‌ها و اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در تمام شهرهای کشور از جمله شهرستان‌های استان کرمانشاه آمار مبتلایان و فوتی‌های ابتلاء قطعی به کرونا کاهش یافته و بیشتر شهرستان‌های استان کرمانشاه به وضعیت آبی رسیدند.

اما سهل انگاری و عادی انگاری نسبت به ویروس کرونا این روزها بار دیگر به مشکل بزرگی تبدیل شده به طوری که روز بازارها و شلوغی بازارهای شهر کرمانشاه و سایر شهرستان‌های این استان نگرانی مسئولین را مضاعف کرده است، که کشور و استان کرمانشاه زودتر از آنچه که تصور می‌شود وارد پیک چهارم شیوع این ویروس شوند.

ازدحام جمعیت در جمعه بازار طاق بستان، سه شنبه بازار شهرک کارمندان، بازار شهرک مسکن و خیابان مدرس شهر کرمانشاه احتمال سرایت ویروس کرونا را چند برابر می‌کند، اوضاع زمانی بدتر می‌شود که افراد بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم استفاده از ماسک عادی انگاری نسبت به این ویروس را رواج می‌دهند.

اما آنچه از روز جمعه باعث نگرانی عمومی مردم شده است؛ حضور تعداد زیادی از افراد مسن، میان‌سالان، جوانان، کودکان و گاهاً نوزادانی که در آغوش والدین خود هستند در جمعه بازار طاق بستان است.

در گفتگوی میدانی خبرنگار مهر در این بازار برخی از شهروندان معتقد بودند تاکنون به ای‌ن ویروس مبتلا نشده‌اند و در این مدت شاید در حد سرماخوردگی بوده است و برخی دیگر از شهروندان فراموش کردن استفاده از ماسک را بهانه می‌کنند و عده‌ای معتقدند ماسک باعث می‌شود تا به خوبی نفس نکشند.

اما آنچه در مشاهدات میدانی خبرنگار مهر مشهود بود عدم رعایت فاصله لازم بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی در این بازار است که همین مساله خود عاملی برای ازدحام جمعیت است.

بنای تعطیلی بازار شب عید را نداریم

مسعود بهرام نژاد سخنگوی ستاد مدیریت کرونا استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شلوغی جمعه بازار طاق بستان در شهر کرمانشاه و لزوم ورود دستگاه‌های اجرایی مرتبط برای حل این معضل، اظهار کرد: از فرمانداری، اتاق اصناف و شهرداری کرمانشاه خواسته‌ایم تا با تشکیل جلسات منظم به مسئله ورود پیدا کرده و نظارت بر جمعه بازار طاق بستان را بیشتر کنند.

وی به وضعیت کرونایی آبی در شهر کرمانشاه اشاره کرد و افزود: با توجه به رنگ آبی شهر کرمانشاه امکان تعطیل کردن جمعه بازار طاق بستان و یا هر بازار دیگری وجود ندارد، تنها راه چاره افزایش نظارت‌ها بر این بازار است.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه در صورت ادامه ازدحام و شلوغی در جمعه بازار طاق بستان و سایر بازارها و عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مجبور به تعطیل کردن این اماکن هستیم، تصریح کرد: اقتصاد مردم در آستانه شب عید بسیار مهم بوده و بسته شدن بازار قطعاً به ضرر مردم است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بنای تعطیلی بازار شب عید را نداریم، ادامه داد: در صورتی که شلوغی و عدم فاصله گذاری اجتماعی در جمعه بازار و سایر بازارهای شهر کرمانشاه و حتی سایر شهرستان‌های کرمانشاه ادامه داشته باشد و سلامت مردم به خطر بیفتد چاره‌ای جز تعطیل کردن مشاغل و صنوف را نداریم.

بهرام نژاد با اشاره به لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به منظور جلوگیری از افزایش آمار مبتلایان و فوتی‌های ابتلاء قطعی به کرونا گفت: برای اینکه شب عید نه نان مردم و نه جان آن‌ها به خطر نیفتد، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در اماکن شلوغ و همچنین مدیریت زمان حضور در بازار، ضروری است.

بازار کرمانشاه را نمی‌توان بست / ‏‬ نظارت بر جمعه بازار طاق‌بستان افزایش می‌یابد

فضل الله رنجبر فرماندار کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر به ازدحام جمعیت در جمعه بازار طاق بستان اشاره و بیان کرد: طی صحبت‌های انجام شده با سازمان میادین و مشاغل شهری شهرداری کرمانشاه از صاحبان غرفه در جمعه بازار طاق بستان باید دعوت به عمل بیاید تا در جلسه‌ای ملزم و متعهد به رعایت فاصله با غرفه‌های مجاور شوند.

وی افزود: با توجه به شرایط سخت اقتصادی حاکم بر جامعه و نزدیکی ایام نوروز، امکان تعطیلی بازار وجود نداشته و اما مشاغل شهری باید با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به فعالیت خود ادامه دهند و در صورت تخلف باید با آنها برخورد شود.

فرماندار شهرستان کرمانشاه با تاکید بر لزوم افزایش نظارت بر بازارهای شهر کرمانشاه گفت: نیروهای شهرداری کرمانشاه از این پس با استقرار در محل جمعه بازار طاق بستان نظارت بیشتری بر این بازار و رعایت فاصله میان غرفه‌ها خواهند داشت.

وی با اشاره به فشار اقتصادی وارد شده بر مردم خصوصاً اقشار آسیب‌پذیر به عنوان مانعی بر سر تعطیلی بازار شهر کرمانشاه، گفت: مردم باید به سلامتی خود و خانواده‌هایشان اهمیت داده و از حضور در ساعات پر ازدحام بازار پرهیز کنند.

رنجبر به افزایش نظارت بر بازارهای دائمی شهر کرمانشاه اشاره کرد و گفت: اکیپی از اتاق اصناف کرمانشاه تشکیل شده تا از مغازه‌ها بازدید و فروشندگان را ملزم به استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کنند.‌

هیچ دستوری برای تعطیلی بازارهای روز شهر کرمانشاه اعلام نشده

فرهاد فرهودی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد شلوغی‌های اخیر جمعه بازار طاق بستان بیان کرد: طبق تصمیم اتخاذ شده با فرمانداری شهرستان کرمانشاه، نمایندگان فروشنده‌های جمعه بازار طاق بستان باید در جلسه توجیهی حضور پیدا کنند تا نسبت به رعایت فاصله میان غرفه‌ها آگاه شوند.

وی افزود: تعطیل شدن جمعه بازار طاق بستان و بازارهای روز شهر کرمانشاه تنها با دستور ستاد مدیریت کرونا استان کرمانشاه میسر است و تاکنون هیچ دستوری مبنی بر تعطیلی بازارهای روز شهر کرمانشاه به دست ما نرسیده است.

مدیرعامل سازمان میادین و مشاغل شهری شهرداری کرمانشاه تصریح کرد: از این پس نیروهای نظارتی این سازمان در محل جمعه بازار طاق بستان حضور به عمل می‌آورند، اما در صورت ازدحام مردم نمی‌توان با آن‌ها برخورد کرد.

وی با تاکید بر لزوم حضور نیروی انتظامی، نماینده دادستانی و مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه گفت: در صورت افزایش ازدحام و عدم رعایت فاصله بین غرفه‌ها کاری از پیش نمی‌رود، زیرا اگر مغازه‌ها موارد بهداشتی را رعایت نکنند می‌توان از طریق پلمب واحد صنفی با آن‌ها برخورد کرد اما برخورد با فروشندگان جمعه بازار طاق بستان و سه شنبه بازار شهرک کارمندان سخت است.

کد خبر 18822
منبع خبر : خبرگزاری مهر

نظر شما

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات بینندگان

تازه ترین اخبار
اخبار منتخب
خارگ
در شهر
انتخابات 1400
سامانه تردد کشتی
سامانه تردد کشتی
سامانه خدمات درمانی
سامانه تردد کشتی
پربازدیدترین اخبار
پربحث ترین اخبار